Nepal – Annapurna Circuit
01-19 października 2025 r.
Annapurna Circuit to jedna z najbardziej ikonicznych tras trekkingowych na świecie, położona w regionie Annapurna w Nepalu. Na tej trasie zobaczymy niesamowite widoki na masyw Annapurna, Manaslu, Dhaulagiri oraz innych wysokogórskich szczytów. Podczas wędrówki doświadczymy różnorodności krajobrazów, począwszy od tropikalnych lasów przez alpejskie łąki aż po lodowce.
Przełęcz Thorong La będzie dla nas jednym z bardziej wymagających i jednocześnie spektakularnych punktów tej trasy. Położona na wysokości około 5416 metrów nad poziomem morza jest punktem kulminacyjnym Annapurna Circuit. Wymaga ona dobrego przygotowania fizycznego oraz aklimatyzacji ze względu na zmienne warunki pogodowe i wysokość. Jednakże widoki z tej przełęczy są niesamowite i będą dla nas najlepszą nagrodą za wysiłek – panorama górskich szczytów, lodowców i dolin zapiera dech w piersiach!
Co jeszcze czeka nas podczas tej aktywnej wyprawy do Nepalu?
- Odwiedzimy historyczne centrum Kathmandu – Thamel – gdzie “zabłądzimy” w lokalnych uliczkach tętniących życiem,
- Wejdziemy na wzgórze z jedną z najświętszych stup w Nepalu – Swayambhunath (Monkey Temple) z pięknym widokiem na Kathmandu,
- Odwiedzimy Pokharę i jezioro Phewa Tal, z którego roztacza się widok na Himalaje ze słynnym Mount Fishtail (Machhapuchhre) na czele,
- Spróbujemy regionalnej kuchni z lokalnymi przysmakami – m.in Dal Bhat czy niepowtarzalnymi pierożkami MoMo!
Trasa:
Zdjęcia:
Plan wyjazdu:
Wylot z Polski do Nepalu
PRZYLOT, NOCLEG W HOTELU W KATHMANDU
Po dotarciu na lotnisko, wykonujemy wszystkie niezbędne procedury związane z uzyskaniem wizy, a następnie udajemy się do hotelu. Wieczorem spotykamy się na wspólnej kolacji, gdzie możemy bliżej się poznać i omówić plan na nadchodzące dni.
DZIEŃ W KATHMANDU – ZWIEDZANIE BOUDHANATH STUPA, DZIELNICA THAMEL
Planujemy zatrzymać się w Katmandu przez jeden dzień, aby zregenerować się po podróży i zanurzyć w lokalnej kulturze. Naszym celem jest odwiedzenie dzielnicy tybetańskiej, gdzie znajduje się imponująca stupa Boudhanath, będąca jednym z najważniejszych miejsc kultu buddyzmu tybetańskiego poza granicami Tybetu. Po drodze będziemy delektować się lokalnymi smakami podczas obiadu. Następnie zamierzamy udać się na spacer, który zaprowadzi nas do największej świątyni hinduistycznej w Katmandu – Pashupatinath. Popołudnie spędzimy w historycznej dzielnicy Thamel.
PRZEJAZD DO BESISASHAR I TREKKING DO KHUDI BAZAR (TREKKING DZIEŃ 1)
Wczesnym rankiem wyruszamy autobusem w kierunku Besisashar (800 m n.p.m) – podróż zaplanowana jest na około 8 godzin. Podczas tej trasy, jeśli pogoda będzie sprzyjająca, będziemy mieli możliwość podziwiania imponującego masywu Annapurny oraz szczytów Ganesh i Lamjung. Po dotarciu na miejsce tego samego dnia, od razu zabierzemy się do Bhulbhule (840 m n.p.m), pokonując trasę 13 kilometrów pieszo pośród zielonych wzgórz.
TREKKING DO JAGAT (TREKKING DZIEŃ 2)
W tym dniu przemierzamy malownicze nepalskie wioski, ciesząc się widokiem tarasów ryżowych i bujnej roślinności górskiej. Trasa, która liczy ponad dwadzieścia kilometrów, zajmie nam około pięć godzin. Podczas wędrówki będziemy pokonywać zarówno wzniesienia, jak i zejścia, zatrzymując się na chwilę oddechu w mijanych wioskach. Herbata, kawa, proste energetyczne posiłki dostępne u lokalnych gospodarzy przydadzą się podczas dalszej wędrówki. Na koniec dnia dotrzemy do Jagat, położonym na wysokości 2300 m n.p.m. gdzie zatrzymamy się na noc.
TREKKING DO DHARAPANI (TREKKING DZIEŃ 3)
Wyruszamy doliną wzdłuż rzeki, przekraczając malowniczy most wiszący, aby dalej kontynuować naszą podróż po leśnej ścieżce. Szlak jest przyjemny, a na naszej drodze napotkamy kilka imponujących wodospadów, przy których towarzyszy nam nieustannie brzmiąca rzeka Marshyangdi. Tego dnia będziemy musieli pokonać nieco więcej przewyższeń, więc na przebycie 15 kilometrów trasy poświęcimy większość dnia. Ostatecznie dotrzemy do Dharapani, położonego na wysokości 1860 m n.p.m. To miejsce, gdzie łączą się szlaki trekkingowe wokół Annapurny oraz Manaslu, stanowiąc zdecydowanie najbardziej malowniczy odcinek rzeczny naszej wyprawy.
TREKKING DO CHAME (TREKKING DZIEŃ 4)
Dzisiejszy etap wiedzie nas nieustannie w górę, z początku bardziej stromo, a później łagodniej, przemierzając czasem lasy, czasem pola i łąki, skąd możemy podziwiać malowniczy, skalny krajobraz. Planujemy przejść 16 kilometrów, co zajmie nam około 8 godzin. Dzisiaj, po kilku dniach wędrówki, będziemy mieli okazję po raz pierwszy ujrzeć Annapurnę! Na noc zatrzymamy się w dość dużej wiosce Chame, będącej stolicą dystryktu Manang i położonej na wysokości 2670 m n.p.m. Jeśli pogoda będzie nam sprzyjać, będziemy mieli także okazję podziwiać Manaslu – ósmy co do wysokości szczyt świata.
TREKKING DO PISANG (TREKKING DZIEŃ 5)
Dzisiejszy siedmiogodzinny trekking (o długości 14 km) obfitować będzie w zachwycające widoki na majestatyczne szczyty Lamjung i Ngadi Chuli. Dodatkowym wzbogaceniem będą fragmenty trasy prowadzące przez wykute w skałach Pangri Danda. Podczas podejścia do Pisang będziemy mieli okazję podziwiać Annapurnę II. Na dzisiejszą noc planujemy zatrzymać się w Pisang, na wysokości 3200 m n.p.m.
TREKKING DO MANANG (TREKKING DZIEŃ 6)
Dzisiejszy dzień zapowiada się intensywnie, ponieważ zamierzamy pokonać 19 kilometrów. Trekking rozpocznie się łagodnie, ale później czeka nas wyzwanie w postaci stromej ścieżki o przewyższeniu ok. 500 metrów. Następnie będziemy kontynuować trasę po płaskim terenie lub z lekkim spadkiem, co pozwoli nam złapać oddech po wcześniejszym wysiłku. Podczas wędrówki będziemy mieli okazję podziwiać widok na Annapurnę II, a w miarę zdobywania wysokości pojawią się również szczyty Annapurny III i IV. Po południu planujemy dotrzeć do Manang, położonego na wysokości 3540 m n.p.m.
O prawidłowej aklimatyzacji i chorobie wysokościowej przeczytasz w naszym artykule TUTAJ
DZIEŃ NA AKLIMATYZACJĘ (TREKKING DZIEŃ 7)
Dzisiaj pozostajemy w Manang, poświęcając dzień na aklimatyzację. Istnieje kilka opcji na spędzenie tego dnia, a ostateczny wybór zostanie podjęty przez przewodnika, który dostosuje go do naszych indywidualnych możliwości kondycyjnych. Celem tego dnia jest zapewnienie odpowiedniego odpoczynku i dostosowania się organizmu do wysokości, abyśmy mogli kontynuować naszą wyprawę w bezpieczny sposób. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby cały dzień spędzić opalając się na tarasie jednej z licznych kawiarenek i spacerując po okolicy bez zbędnego wysiłku.
TREKKING DO YAK KHARKA (TREKKING DZIEŃ 8)
Dziś mamy do pokonania stosunkowo krótką trasę, która liczy około 10 kilometrów i zaprowadzi nas do Yak Kharka, położonego na wysokości 4018 m n.p.m. W trakcie wędrówki będziemy przechodzić przez wioskę Gunsang, gdzie zatrzymamy się na posiłek, ciesząc się jednocześnie widokiem na imponujący masyw Annapurny. Na trasie będziemy mijać pastwiska jaków i kóz. Po około dwóch godzinach dotrzemy do dzisiejszego celu, gdzie następnie planujemy wybrać się na krótki spacer aklimatyzacyjny po okolicy, aby przyzwyczaić się do wysokości i dostosować organizm do warunków górskich.
TREKKING DO THORUNG PHEDI (TREKKING DZIEŃ 9)
Dzisiejsza trasa, choć krótka (około 7 kilometrów), będzie wymagała od nas nieco więcej wysiłku, ponieważ zaczniemy odczuwać wpływ wysokości. Jednakże otaczająca nas sceneria, w której będziemy stale się poruszać, zrekompensuje nam trud w pełni! Naszym celem jest dotarcie na wysokość 4450 m n.p.m., gdzie będziemy mogli cieszyć się spektakularnymi widokami i osiągnięciem kolejnego etapu naszej podróży.
TREKKING PRZEZ THORUNG LA PASS 5416M.N.P.M., DO MUKTINATH (TREKKING DZIEŃ 10)
Dzisiaj czeka nas najtrudniejszy etap całego trekkingu – przejście przez najbardziej znaną przełęcz w Nepalu, Thorung La (5416 m.n.p.m.). Sam szlak do przełęczy jest dość łagodny i szeroki, co sprawiało, że niegdyś pokonywali go nawet kupcy z Tybetu. Jednakże może być on trudny w przypadku złych warunków pogodowych. Thorung La stanowi granicę pomiędzy rejonami Manang i Dolny Mustang. Po żmudnej wędrówce, z odczuwalną zmianą wysokości, pokonamy 14 kilometrów i dotrzemy do Muktinath, położonego na wysokości 3760 m n.p.m. To miejsce w dużej mierze przypomina pustynny szlak dawnego małego królestwa tybetańskiego. Z Muktinath rozciąga się imponujący widok na masyw Dhaulagiri, kolejny ośmiotysięcznik w Himalajach.
TREKKING DO JOMSOM (TREKKING DZIEŃ 11)
Dzisiaj jest ostatni dzień naszego trekkingu. Przed nami ponad 21 kilometrów zejścia prowadzącego do Jomsom, usytuowanego na wysokości 2720 m n.p.m. W trakcie tej wędrówki będziemy mieli okazję podziwiać zupełnie inne krajobrazy, które kojarzyć się mogą z księżycowym pejzażem. Ostatni dzień naszej wyprawy będzie pełen niezwykłych widoków i refleksji nad wszystkimi przeżytymi emocjami podczas tego niezapomnianego trekkingu.
PRZEJAZD DO POKHARY, 8H
Rano wsiadamy do autobusu i rozpoczniemy podróż powrotną do głośnej, nepalskiej cywilizacji, kierując się do urokliwej miejscowości Pokhara, ulokowanej u podnóży gór, w której to codziennie spotykają się setki turystów kończących lub zaczynających swoje trekkingi w Himalajach. Trasa będzie trwać od 7 do 9 godzin i poprowadzi nas przez słynną dolinę rzeki Kali Gandaki, uważaną za najgłębszą dolinę na świecie, otoczoną malowniczymi polami uprawnymi. W trakcie podróży będziemy żegnać się z widokiem na majestatyczne szczyty Dhaulagiri i Nilgiri, które towarzyszyły nam podczas naszej wyprawy.
DZIEŃ REZERWOWY, ODPOCZYNEK W POKHARZE
Ten dzień poświęcimy na delektowanie się regionalną kuchnią, spacerowanie po turystycznym centrum Pokhary, zakupy oraz relaks. W planie mamy również pływanie łódkami po słynnym jeziorze Phewa, skąd przy dobrej przejrzystości powietrza ostatni raz będziemy mogli podziwiać okoliczne góry – w tym charakterystyczny Mount Fishtail. Dodatkowo, wejdziemy na wzgórze, na szczycie którego znajduje się Światowa Stupa Pokoju, gdzie będziemy mieli okazję skorzystać z chwili refleksji i spokoju. To będzie doskonały dzień na relaks i cieszenie się ostatnimi chwilami w tym pięknym regionie.
PRZEJAZD DO KATMANDU
Dziś czeka nas powrót do stolicy Nepalu, podróż autobusem, która może zająć nawet do 8 godzin. Po zameldowaniu się w hotelu, udamy się na spacer do świątyni Swayambhunath, znanej również jako Monkey Temple. Znajduje się ona na wzgórzu, z którego rozciąga się piękny widok na całą dolinę Katmandu. Świątynia ta składa się z wielu budynków rozmieszczonych na całym wzgórzu, otoczonych przez liczne flagi modlitewne, które dodają jej niepowtarzalnego klimatu. Dodatkowo, atmosferę miejscu nadają swobodnie biegające małpy, co sprawia, że wizyta tutaj jest wyjątkowo egzotyczna i niezapomniana.
LOT
Powrót do domu. Przylot do Polski 19/20 października – zależne od połączeń lotniczych.
Program może ulec zmianie ze względu na czynniki zewnętrzne (np. zła pogoda).
Filmy ze szlaku Annapurna Circuit:
Cena:
Cena wyjazdu to 7599 PLN.
CENA ZAWIERA:
- Ubezpieczenie KL / NNW / OC (zawierające akcje ratunkowe wysokogórskie),
- Pozwolenie na trekking oraz kartę TIMS,
- Opiekę lokalnego przewodnika od pierwszego dnia trekkingu do powrotu do Pokhary,
- Transport bagażu przez tragarzy podczas trekking (1 uczestnik = 1 plecak),
- Opiekę polskiego lidera w czasie całej wyprawy,
- Koszty wszystkich transportów w Nepalu zawartych w programie wyprawy,
- Koszty hoteli w miastach oraz schronisk w górach,
- Bilety wstępu do płatnych atrakcji turystycznych zawartych w programie wyjazdu,
- Opiekę przez cały czas od momentu podpisania umowy do momentu końca wyprawy – pomoc w kupieniu biletów, uzyskaniu wizy, pomoc w przygotowaniu się i spakowaniu,
- Dostęp do komunikatora satelitarnego Garmin.
CENA NIE ZAWIERA:
- Lotów – szacunkowo 4300zł do 5500zł,
- Wizy nepalskiej – koszt w 2024r. 50$,
- Wydatków osobistych,
- Napiwków w restauracjach oraz dla przewodnika,
- Kosztów wyżywienia (restauracje w miastach oraz posiłki w czasie trekkingu)
Płatność
W przypadku kiedy wyprawa odbywa się za ponad 180 dni wymagamy wpłaty 25% zaliczki. W przypadku gdy wyprawa odbywa się przed upływem 180 dni wymagamy 50%. Reszta płatna 21 dni przed rozpoczęciem wyprawy.
Transport
Lot – najprawdopodobniej najbardziej korzystny cenowo będzie lot z Warszawy liniami Fly Dubai lub Quatar Airlines. Transport w Nepalu – w miejsce rozpoczęcia trekkingu, powrotu z niego do Pokhary, później powrotu do Katmandu, będziemy podróżować autobusami turystycznymi. Transfery lotniskowe oraz z dworców autobusowych (gdy dystans będzie tego wymagał) odbędą się taksówkami.
Noclegi
Katmandu i Pokhara – hotele o dobrym (jak na nepalskie warunki) standardzie, pokoje 2 osobowe z łazienką. Góry – proste, schroniskowe warunki, pokoje 2-4 osobowe.
Wyżywienie
W górach korzystamy z wyżywienia oferowanego w schroniskach. Chociaż kuchnia może być dość monotonna, to zazwyczaj jest smaczna, zdrowa i pożywna. Dzięki częstemu dostępowi do schronisk mamy zapewniony stały dostęp do jedzenia, wody i kawy, więc nie ma potrzeby zabierania własnego prowiantu, chociaż kilka batonów może się przydać na wszelki wypadek. W miastach korzystamy z restauracji, gdzie dominuje kuchnia indyjska oraz pokrewne dania chińskie. Jedzenie jest tanie i bardzo smaczne, co zapewnia nam różnorodność i możliwość degustacji lokalnych potraw.
Prowadzący: Jan Skulicz
"Himalaje na śniadanie, obiad i kolację... i tak codziennie."
Nasz specjalista od podróży po Himalajach w Indiach, Nepalu i Tybecie. Rowerzysta-podróżnik, który odnajduje się również w pieszych wędrówkach.
Zainspirowany filmem "Into the Wild" pewnego razu wyjechał z domu ze swoim rowerem w świat - z jedną tylko różnicą - miał cel. Całą drogę przyświecał mu zamysł, że jeśli przeżyje samotne wyprawy rowerowe w wysokich górach (Andach i Himalajach) oraz tropikalnych lasach, to będzie mógł z czystym sumieniem zatroszczyć się o uczestników prowadzonych przez siebie wypraw. Przeżył 😉 Gawędziarz...
Dlaczego warto ruszyć właśnie z nami?
Oferujemy wyjątkowe podróże, które gwarantują małe, kameralne grupy, eliminując tłok i umożliwiając skupienie się na każdym uczestniku indywidualnie. Nasz priorytet to jakość – nie akceptujemy półśrodków. Dążymy do spełniania marzeń i tworzenia podróży życia, niezwykłych doświadczeń, których nie znajdziesz w typowych katalogach wakacyjnych.
Nasza oferta jest wyjątkowa – została stworzona przez pasjonatów podróży, którzy kochają Nepal i znają smak prawdziwej przygody. Podróżując z nami, nie tylko zwiedzisz znane miejsca znane z mediów, ale także odkryjesz atrakcje ukryte przed masową turystyką.
FEEL-FREE – Biuro Turystyki Aktywnej jest legalnie i oficjalnie zarejestrowanym biurem podróży. Dzięki temu uczestnicy naszych wypraw są objęci szerokim ubezpieczeniem i wszystkimi prawami przysługującymi podróżującym z legalnym biurem podróży. Bezpieczeństwo i komfort naszych klientów są dla nas najważniejsze.
Zobacz nasze wyprawy w wielu częściach świata! Europa, Azja, Ameryka Południowa, Ameryka Północna, Australia i Oceania, Afryka 🙂